"Bonding the World with Chemistry"

49th INTERNATIONAL CHEMISTRY OLYMPIAD
6 - 15 July 2017, Nakhon Pathom, THAILAND

News

49th International Chemistry Olympiad Medal Results

Congratulations to all the medal winners!

First Name Last Name Country Medal
Alexander Zhigalin Russian Federation gold
Yuan-Chen Yeh Chinese Taipei gold
Amirabbas Kazeminia Iran gold
Huan Lin China gold
Harrison Wang United States gold
Chung-Yueh Yuan Chinese Taipei gold
Zhengkai Huang China gold
Hanjun Lee Korea gold
Hieu Dinh Vietnam gold
Anton Morgunov Kazakhstan gold
Wei-Yu Lin Chinese Taipei gold
Zhiyun Lei China gold
Matthias Liau Yi Quan Singapore gold
Amir Hossein Behnoush Iran gold
Ruslan Kotlyarov Russian Federation gold
Joshua Park United States gold
Keum Ah Kwak Korea gold
Paphaphat Dissaneevate Thailand gold
Petar Hristov Bulgaria gold
Keiya Sakabe Japan gold
Lam Nguyen Vietnam gold
Anh Pham Vietnam gold
Tung-Hua Fang Chinese Taipei gold
Parsa Pirooz Iran gold
Paul Haidu-Gerea Romania gold
Varit Chantranuwathana Thailand gold
Andrés Fabian Salinas Peru gold
Steven Liu United States gold
Tze King Lam Singapore gold
Rokas Elijosius Lithuania gold
Ramil Babazade Azerbaijan gold
Brendan Yap United States gold
Ceylan Ceylan Turkey gold
Dean Fanggohans Indonesia gold
Irin Ghosh India gold
Alexandra Dima Romania gold
Ilija Srpak Croatia silver
Ekaterina Zhigileva Russian Federation silver
Shuku Morita Japan silver
Ron Solan Israel silver
Josef Tomeček Czech Republic silver
Michał Pychtin Poland silver
Kensei Yagiu Japan silver
YiLe Chen China silver
Apisara Kaweyanun Thailand silver
Tuyen Hoang Vietnam silver
Yimian Tang Singapore silver
Zhiyuan Zhang Singapore silver
Jaehyun Kim Korea silver
Yuki Amabe Japan silver
Filippo Bigi Italy silver
Minghao Zhang United Kingdom silver
Jun Won  Son Korea silver
Fahmi Rizki Indonesia silver
Soroush Baniani Iran silver
Bader Almulhim Saudi Arabia silver
Dhanekula Varun Chowdary India silver
Dhyey Sankalp Gandhi India silver
Ivan Hou Australia silver
Palina Bulauskaya Belarus silver
Matyas Sajgo Hungary silver
Lígia Toscano de Melo Brazil silver
Muhammad Setiyawan Indonesia silver
Vid Kermelj Slovenia silver
Daniel Golec Poland silver
Tan Jun Hao Malaysia silver
Mykola Avramenko Ukraine silver
Kirill Kozlov Russian Federation silver
Yuliia Fil Ukraine silver
Anthony Lim United Kingdom silver
Ivna  de Gomes Brazil silver
Pranav Ramakrishnan India silver
Richard Veselý Czech Republic silver
Nariman Mirishov Azerbaijan silver
Joao Victor Pimentel Brazil silver
Justas Mikutavicius Lithuania silver
Anamaria Leonescu Romania silver
Soma Turi Hungary silver
Borna Simic Croatia silver
Hermish Mehta Canada silver
Mario Lorenzo Indonesia silver
Sahil Baid United Kingdom silver
Péter Pál Kalapos Hungary silver
Bence Béla Botlik Hungary silver
Carel Kuusk Estonia silver
Aliaksei Harakhouski Belarus silver
Taras Sekh Ukraine silver
Andrea Rogolino Italy silver
Dorian Gabriel Muntean Romania silver
Aliaksei Kharlap Belarus silver
Damjan Čubraković Serbia silver
Zijun Hui New Zealand silver
Bowornthat Boonrak Thailand silver
Brandon Lee Australia silver
Jiří Ledvinka Czech Republic silver
Matteo Castagnola Italy silver
Leonard Atzl Austria silver
Chiril Solovei Moldova silver
Meshal Bahammam Saudi Arabia silver
Jakub Narodowiec Poland silver
Martin Rihtaršič Slovenia silver
Gregor Drelichowska Austria bronze
Anamarija Nikoletić Serbia bronze
Margarita Fomenko Latvia bronze
Edvinas Alisauskas Lithuania bronze
Aziz Tursunmuratovich Uzbekistan bronze
Joonsuk Kang United Kingdom bronze
Raman Mazur Belarus bronze
Andrej Kukuruzar Serbia bronze
Vladislavs Aščeulovs Latvia bronze
Milidu Ratnayake New Zealand bronze
Mario Esteban Gonzalez Vasquez Costa Rica bronze
Sangheon Yeom New Zealand bronze
Batuhan Apa Turkey bronze
Martin Orságh Slovakia bronze
Dumitru Mitcov Moldova bronze
Rina Sevostianov Israel bronze
Saba Tavdgiridze Georgia bronze
Wojciech Jankowski Poland bronze
Jeffrey Zhou Canada bronze
Stefan Schmid Austria bronze
Jože Gašperlin Slovenia bronze
Nurassyl Serik Kazakhstan bronze
Emīls Azanda Latvia bronze
Abdulrahman Aledrees Saudi Arabia bronze
Tomás Suleiman Argentina bronze
Alexei Torgashov Germany bronze
Miroslava Novoveská Czech Republic bronze
Xincheng Miao Germany bronze
Mukhsumov Xursand ogli Uzbekistan bronze
Yohan Fis France bronze
Sinem Seleme Övünç Turkey bronze
Ali Alasmari Saudi Arabia bronze
Sebastian Koelbl Austria bronze
Celso Renan Lima Brazil bronze
Benjamin Muntz Denmark bronze
Krastyo Draginov Bulgaria bronze
Dylan Siow-Lee Australia bronze
Suvdanchimeg Sunderiya  Mongolia bronze
Intizar Tashov Turkmenistan bronze
Mathieu Beauvillain France bronze
Tamam Hawa Syria bronze
Oleksandr Kolomiiets Ukraine bronze
Janice Ho New Zealand bronze
Joshua Sims France bronze
Assem Zhunis Kazakhstan bronze
Spartak Saghyan Armenia bronze
Ömer Faruk Biçer Turkey bronze
Inomjon Majidov Tajikistan bronze
Daniil Soloviev Netherlands bronze
Michael Hong Ireland bronze
Tomi Ruosteoja Finland bronze
Vesela Mehandzhieva Bulgaria bronze
Efstratios Tsakalidis Greece bronze
Kristina Kostadinova Bulgaria bronze
Alban Simonnot France bronze
Abdukhakimov Nodirbek ogli Uzbekistan bronze
Filip Trajkovski fYROM bronze
Diarmuid O'Donoghue Ireland bronze
Ernesto Picón Montenegro Argentina bronze
Alicia Huntley Ireland bronze
Serdar Begenjov Turkmenistan bronze
Rafael José  Rodríguez Cuba bronze
Miguel González González Spain bronze
Sietse Dijt Netherlands bronze
Franz Seckel Germany bronze
Paul Kerner Estonia bronze
Maaha Ayub Pakistan bronze
Ada Fang Australia bronze
Brecht Pierreux Belgium bronze
Jeykco Wilfredo Villavicencio Huanila Peru bronze
Davit Rizhinashvili Georgia bronze
Samuel Andrejčák Slovakia bronze
Matías  González Pena Argentina bronze
Johannes Günzl Germany bronze
Santiago González Crepsac Venezuela bronze
Turan Mammadli Azerbaijan bronze
Hamlet Khachatryan Armenia bronze
Lucy Elena Bonilla Canales El Salvador bronze
Arthur Reiner De Belen Philippines bronze
Santeri Simanainen Finland bronze
Johan Lokna Norway bronze
Ofir Shmool Israel bronze
Charles Jerome Bartolo Philippines bronze
Lee Chee Hong Malaysia bronze
Alexandros Terzopoulos Greece bronze
Baiaman Bazarbaev Kyrgyzstan bronze
Michal Chovanec Slovakia bronze
Ieva Norvaisaite Lithuania bronze
Temirlan Rakhimov Kazakhstan bronze
Luca Udovicic Croatia bronze
Andrej Kovačević Serbia bronze
Saiddin Avtandil Kyrgyzstan bronze
Taido Purason Estonia bronze
Aleksandre Pichkhadze Georgia bronze
Siim Kaukver Estonia bronze
Kyriakos Ioannou Cyprus honorable mention
Susanna Kirakosyan Armenia honorable mention
Giuseppe Lasaracina Italy honorable mention
Silvestar Mravlincic Croatia honorable mention
Alejandro Valderrama-Celestino Mexico honorable mention
Eitán Sprejer Argentina honorable mention
Brayan Ramirez-Camacho Mexico honorable mention
Anže Hubman Slovenia honorable mention
Raluca Petrut Canada honorable mention
Aoss Abbas Syria honorable mention

 

Medal Results